Starptautiskā Džudo federācija ir izstrādājusi jaunus noteikumus

Starptautiskā Džudo federācija ir izstrādājusi jaunus noteikumus un 9.12.2016 tos publicējusi. Tie stāsies spēkā nākamajā olimpiskajā ciklā. To mērķis ir sekmēt džudo attīstību un padarīt noteikumus gan vieglāk saprotamus, gan arī vienkāršot tos. Šo noteikumu nolūks ir kā prioritāti noteikt uzbrukumu un realizēt uzvaru (IPPON).


Galīgais dokuments tiks izstrādāts un nosūtīts līdz gada beigām. Šajās komandu sacensībās piedalīsies jauktās komandas, kas ietvers 3 sievietes (-57, -70, +70) un trīs vīriešus (-73, -90, +90).

Pārbaudes periods starptautiskā līmenī sāksies 2017. gada janvāra beigās pirmajā kontinentālajā atklātajā čempionātā Āfrikā un beigsies pēc Pasaules čempionāta Budapeštā 2017. gada augustā/septembrī.

Tokijas Grand Slam 2016 iezīmēja olimpiskā cikla beigas, kurā varēja vērot 14 jaunu olimpisko čempionu kronēšanu Rio pagājušā gada augustā. Tagad tiek atklāts pilnībā jauns cikls (sākot ar Parīzes Grand Slam 2017. gada februārī), kas beigsies nākamajās olimpiskajās spēlēs Tokijā 2020. gadā. Kā tas notika pēc 2012. gadā Londonas olimpiskajām spēlem tā arī šoreiz Starptautiskā Džudo federācija ir rūpīgi analizējusi pēdējos četrus gadus gan no organizācijas puses, gan no tehniskā viedokļa.

Četru gadu laikā džudo noteikti ir attīstījies pozitīvā virzienā. Rio olimpisko spēļu panākumi ir reāls attīstības pierādījums. Dažu gadu laikā atlētu fiziskās spējas ir lielā mērā uzlabojušās un, piemēram, sacensībās ieskaitīto uzvaru “ippon” skaits, ir ievērojami palielinājies, sasniedzot vairāk nekā 80 % dažās no svara kategorijām.

Šī analīze, kas veikta IJF izpildkomitejas uzraudzībā un ko paplašināja ekspertu un plašsaziņas līdzekļu pārstāvju grupas, atklāja noteikumu izmaiņas un uzlabojumus, kas nodrošinās lielāku skaidrību un straujāku džudo dinamiku. Jaunie noteikumi tika izstrādāti, pamatojoties uz Nacionālās federācijas ieteikumiem, kā arī 20 IJF koordinācijas komitejas direktoriem, kas vēlāk tika analizēta IJF ekspertu grupā un izpildkomitejas tehniskajā nodaļā. Tika ņemtas vērā džudo pamatvērtības un tā morāles kodekss, nodrošinot, ka mūsu sports, kas ir “dzīvs organisms”, var pieņemt moderno pasauli un sasniegt patiešām lielu skatītāju loku.

Noteikumi, kas ir pieņemti, tiks prezentēti tiesnešiem un treneriem seminārā, kas notiks janvārī Baku, Azerbaidžānā. Džudisti, treneri, fani un plašsaziņas līdzekļi varēs arī skatīt Baku semināru tiešraidē no 5. līdz 8. janvārim IJF YouTube kanālā www.youtube.com/judo.

Katrs jauno noteikumu punkts, tad tiks izskaidrots un detalizēti izklāstīts praktiskā veidā tiesnešiem, treneriem un nacionālo federāciju un valstu izlašu pārstāvjiem. Pēc tam tiks noteikts pārbaudes periods. Ja nepieciešams, šajā laikā jaunos noteikumus būs iespējams koriģēt. Šis process ļaus mūsu džudo kopienai sākt nākamo olimpiskās kvalifikācijas ciklu ar perfekti iestrādātiem noteikumiem. Pēc Pasaules čempionāta notiks sapulce, kurā tiks apstiprināts noteikumu kopums, kas tiks piemērots nākamajā olimpiskās kvalifikācijas periodā.

Tālāk sniegts jauno/pārskatīto noteikumu kopsavilkums.

• Sacensību ilgums
– Vīrieši un sievietes – četras (4) minūtes. Līdzības cieņa, kā vēlējās SOK un cīņas laika vienības olimpiskajā jauktās komandas disciplīnā. Sacensības tiks vērtētas tikai pēc punktiem (tehniskajiem punktiem).

• Golden score
– Gadījumos, ja nav rezultāta vai rezultāti ir vienādi, sacensības turpinās līdz Golden score.
– Uz rezultātu tablo paliek visas pamatlaikā iegūtās atzīmes.
– Lēmumu par Golde score pieņem pēc atzīmes vai shido atšķirības.

• Punktu vērtējums
– Tagad būs tikai ippon un waza-ari.
Waza-ari  tiek iedots arī par kustību, kas agrāk tika atzīmēts ar yuko.
Waza-ari nesummējas. Divi waza-ari vairs nav līdzvērtīgi ippon.
– Noturēšana (Osae Komi): Waza-ari 10 sekundes, Ippon 20 sekundes.

• Sodi
– Tiek atstāti trīs shido iepriekšējo četru vietā.
– Trīs shido kļūst par Hansoku Make.
– Lai vienkāršotu tiesāšanu un tās izpratni, visas darbības par to, kā iepriekš tika piešķirti sodi par džudogi (kumikatas) sagrābšanu, vairs netiks sodītas: pistoles satvēriens, 2 rokas vienā pusē, pirksti piedurknē…
– Kumikata vairs netiks sodīts, ja Tori sagatavojas uzbrukumam, taču negatīva pozīcija tiks sodīta.
– Laiks satvēriena veidošanai un uzbrukuma veidošanai būs 45 sekundes.
– Ja ir ieņemta aizsardzības pozīcija, tiek piešķirts shido.
– Kāju satveršana vai bikšu satveršana tiks sodīta, pirmkārt, ar shido un, otrkārt, ar Hansoku Make.

• Drošība
– Komiteja pārbaudīs noteikumus attiecībā uz drošību, lai nodrošinātu, ka džudo tiek gūts pēc iespējas mazāk traumu. Ja Uke mēģinās izvairīties no piezemēšanās uz muguras ar jebkuru kustību, kas ir bīstama galvai, kaklam vai mugurai, tiks sodīta ar hansokumake. Sāncensis zaudē cīņu, bet var turpināt sacensības, ja tas iespējams.
– Lai nerādītu sliktu piemēru jaunajiem džudistiem, kļūdains pārrāvums netiks uzskatīts par spēkā esošu. Nokrītot uz abiem elkoņiem, tiek ieskaitīta darbība. Nokrītot uz viena elkoņa, darbība netiek ieskaitīta.

– Antidžudo rīcība tiek nekavējoties sodīta.

• Džudogi
– Lai nodrošinātu lielāku efektivitāti un labāku satvērienu, apģērba jakai jābūt labāk apjoztai ar siksnu, siksnai jābūt cieši savilktai. Lai to nodrošinātu, sacensību dalībniekiem ir jānodrošina, lai džudogi tiktu ātri sakārtoti starp Matte un Hajime, ko izziņo tiesnesis.

• Pasaules ranga punkti
– Punkti tiks mainīti. Piedāvājumi tiks iesniegti tuvākajā laikā.
– Junioru iegūs punktus Pieagušo pasaules reitingā tikai par Pasaules čempionātu.

https://www.ijf.org/news/show/adapted-rules-of-the-next-olympic-cycle

Publicēts Kategorijas Raksti